עיצוב שקעי עיניים

טיפול בשקעי עיניים למראה עייף

טיפולים לעיצוב ולמילויי שקעי עיניים בהזרקת חומצה היאלורונית, מהווה כיום אצלנו במרפאות את הטיפול הנפוץ ביותר וההדרכה המבוקשת ביותר לרופאים.
מדובר באזור העדין ביותר בפנים, אזור שאינו סימטרי בין עין לעין, הכי משתנה בין אדם לאדם ומכיל מרכיבים שונים:
יש אנשים שסובלים משקעי עיניים שקועים כבר מגיל צעיר, בשל צורה אופיינית של הרקמות המקומיות, שילוב של גנטיקה וחשיפה לשמש.
עם השנים הזדקנות הפנים מודגשת מאד באזור שקעי העיניים, גם כמובן בשל מרכיבים גנטיים, אך גם בשל גורמים נוספים שמשפיעים על האזור:

 • נדידה אחורית של גלגל העין מספיגת רקמת עצם בעצמות המרכיבות את חלל האורביט.  
 • הזדקנות העור עם איבוד של קולגן ואלסטין, שמעניקים לעור את החוזק והאלסטיות שלו. 
 • צניחה מתמשכת של רקמות החיבור באזור כלפי מטה.
 • שקיות הנוצרות מתחת לעיניים צונחות וממלאות את אזור השקעים. 
 • התרוקנות מקומית של רקמות השומן הפיזיולוגיות הטבעיות שיוצרות את המבנה הטבעי של העיניים.  
 • פיגמנטציה מקומית כהה יכולה לגרום לאזור להיראות שקוע ועייף.

השינויים מחמירים אף יותר בתקופות של חוסר שינה, חשיפה לשמש, לחץ נפשי מתמשך, עישון וחשיפה לרעלנים אחרים. לאחר תקופת ההיריון שינויים הורמונליים יכולים להוביל להחמרה של השקעים, לפיגמנטציה חדשה בזווית העין ולמראה עייף.

בדרך כלל מדובר בשילוב של מספר גורמים היוצרים אשליה של עיניים שקועות ועייפות. הגורם למראה העייף משתנה ובשל כך בכל מבנה פנים יש לטפל בצורה ייחודית.

FAQ

ככלל ניתן לראות שינוי כבר בסמוך לביצוע הטיפול. בהמשך בימים שלאחר הטיפול האזור נרגע, התרופה מתקבעת מקומית, ממלאת את השקעים והמראה מתקרב יותר לצורה הסופית שלו. את התוצאה הסופית ככלל ניתן לראות כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול.
לעיתים מחלקים את הטיפול למספר פגישות בהתאם למבנה הפנים של המטופלים. זה טבעי שיש לפעמים צורך בפגישה החוזרת בהוספת כמות תרופה נוספת או שילוב עם המסה של נקודות נבחרות כדי להגיע לתוצאה מיטבית.

חשוב להבין שמילוי שקעי עיניים לא יכול להיות שווה וחייב להיות מותאם אישית לכל מטופל או מטופלת שפונה למרפאה. יש להתאים שיטות שונות לפני המטופלים.
מאחר שמדובר באזור רגיש מאד, כדי להימנע מנזקים יש לפנות למרפאות בעלות ניסיון ארוך בטיפול בשקעי עיניים בלבד.

להבדיל מרוב הטיפולים באזורי הפנים האחרים, פה מדובר באזור עדין מאד, אליו יש להזריק רק חומרים מובחרים המכילים חומצה היאלורונית כמה שיותר עדינה, שמושכת כמה שפחות מים, לצורך עיצוב מדויק ומותאם למטופלים.

הרבה מטופלים שמגיעים אלינו חושבים שאת המראה העייף מתחת לעיניים ניתן לפתור תמיד באמצעות הזרקה למילוי מתחת לעיניים. אחד הסודות הגדולים הוא שכדי לקבל מראה טוב יותר ופחות עייף, ההזרקה מפוזרת בעדינות סביב העיניים כדי לשמור על המראה הטבעי, ורק במטופלים מתאימים, אחת האפשרויות היא הזרקה גם מתחת לעיניים כחלק מהטיפול.
אז בעצם יכול להיות שהגורם המטפל יציע טיפול שאינו מילוי ישיר לשקעים מתחת לעיניים, ובכל זאת התוצאה תהיה עדיפה על מילוי באותם המקרים. יש גם מקרים שהגורם המטפל יציע טיפולים במכשור רפואי על מנת לשפר את מראה הקמטוטים או השקיות מתחת לעיניים או בעפעף העליון כחלק מהטיפול, טיפולים שיכולים להימשך למספר פגישות.

תהליך הטיפול יכול להיות מלווה בתחושת לחץ ואי נוחות מקומיים. באזורים עדינים כמו העיניים, נעזרים לעיתים באלחוש מקומי. לאחר שההרדמה המקומית חולפת תיתכן תחושת אי נוחות קלה שחולפת כעבור מספר שעות.

אחד היתרונות הבולטים של תרופות מוזרקות על ניתוחים, שככלל כבר בתום הטיפול תוכלו לחזור לפעילות מלאה. יחד עם זאת, בימים הראשונים תתכן נפיחות מקומית ולפעמים אף שטפי דם באזור הטיפול שבדרך כלל חולפים בהמשך. יש לעקוב אחר ההוראות בשחרור בצורה מדוקדקת.

ככלל, תרופות המילוי בהן משתמשים לעיצוב שקעי העיניים נראות במיטבן לאחר הזרקה בממוצע כ8-10 חודשים. להבדיל מטיפולים באזורים אחרים של הפנים, ייתכנו מקרים בהם בשל השינויים ברקמות אחרי ההזרקה, אזור ההזרקה משתפר להרבה יותר זמן ואינו נעלם לחלוטין ולפעמים אין צורך בטיפול חוזר אף למשך שנים רבות. תלוי בתרופה שהוחלט להזריק לפני הטיפול, ותלוי מאד בנתונים שקשורים לגוף המטופלים עצמם.

הרופא משתמש בחומצות היאלורוניות המובילות בשוק בלבד, התרופות העדינות ביותר מיועדות לעצב בצורה המיטבית את שקעי העיניים מבלי לגרום לנפיחות יתרה או בליטות. יתרון נוסף להזרקת תרופות באיכות הטובה ביותר הוא היכולת להשתמש בתרופות להמסת הטיפול גם לאחר שנים רבות, במקרים בהם מחליטים להפוך את תוצאת הטיפול ולחזור למבנה המקורי.

המילוי הוא עדין ויש להתחשב בתגובת האזור למילוי, ולהמתין לשקיעת החומר. לכן מתבצע בפגישה הראשונה מילוי ראשוני של השקעים, ולעיתים בפגישה חוזרת מתבצע מילוי נוסף או פירוק של נקודות נבחרות כדי להגיע לתוצאה המושלמת.

כאשר מדובר בשקעי עיניים שכבר טופלו במרפאה אחרת, בהנחה שהטיפול בוצע ע"י חומצה היאלורונית, יש להתייעץ עם הרופא המטפל. במקרים רבים ניתן לשקול לחלק את הטיפול לטיפול ראשון להמסת הטיפול הקודם, ובפגישה נוספת לעצב מחדש את שקעי העיניים לפי תוכנית מסודרת משולבת.
חשוב לציין שבמקרים רבים בהם בוצע טיפול לא רצוי במקום אחר, כדי לשפר את איכות העור באזור ההזרקה הגורם המטפל ימליץ על שילוב של מכשור רפואי.

כיום, השאיפה בקרב הרופאים המומחים בעולם היא להגיע למראה הכי טבעי ומחמיא לך. לכן חשוב לעשות תיאום ציפיות עם הרופא, להבין מה ניתן להשיג, ומהי הדרך הטובה ביותר להגיע לכך. חשוב מאד להגיע גם לפגישת מעקב וביקורת, בה הרופא יבחן את תוצאות הטיפול, ובמידת הצורך ימשיך את הטיפול או יערוך דיוקים קלים על פי תכנית הטיפול שנקבעה מראש בפגישת הייעוץ.

תרופות המילוי בהזרקה לא נבדקו מעולם בתקופת ההיריון ולכן אסורים לביצוע. על כן ימליץ הרופא המטפל להמתין עד לאחר הלידה. כך גם אין לבצע הזרקה של חומרי מילוי בזמן הנקה. ניתן לבצע את הטיפול בהסכמה עם הגורם המטפל רק כאשר ניתן לעשות הפסקה יזומה בהנקה.

כאשר האזור סובל משינויים אנטומיים משניים לגיל, לצניחה של הרקמות שאינה מאפשרת התערבות אסתטית, או כאשר האזור נותח כבר בעבר, יש לפנות לייעוץ מכוון לבירור האם מדובר בהפרעה הדורשת ניתוח או טיפול במרפאה.
במקרה של מטופלים ה סובלים ממחלות עוריות או מערכתיות, יש להגיע לייעוץ עם כמה שיותר מידע ומסמכים רפואיים לגבי המצב הרפואי הנתון, כדי להגיע להחלטה יחד עם הרופא האם ניתן לטפל אסתטית באזור.

ברוב המקרים לא תהיה מניעה מביצוע הטיפול, בפגישת הייעוץ עם הרופא יוסברו הסיכונים לשטפי דם ביחס לתרופה המדוברת, וההחלטה תתבצע יחד עם הגורם המטפל. בכל מקרה חשוב לדעת שאין להפסיק תרופות מצילות חיים לטובת טיפול אסתטי בכל מקרה.

אם יש לכן אירוע חשוב, מומלץ להיפגש לייעוץ עם הרופא כשלושה חודשים לפני האירוע, כדי להתאים את הטיפול לצרכים שלכם וליהנות מהאפקט המלא של הטיפול במועד החשוב.

מומלץ לבצע טיפולים אסתטיים מתקדמים אצל רופא עם הרבה ניסיון באזור העדין הזה, שיש לו היכרות עמוקה עם האנטומיה של הפנים, וידע כיצד לבצע הזרקה מדויקת של תרופות המילוי בשיטות הכי מתקדמות שקיימות היום בעולם.

הטיפול הוא קצר, בדרך כלל סביב 15-20 דקות, מתבצע בהרדמה במשחה מקומית, ולכן הכאבים הם מאד מינימליים. רצוי שלא להגיע לטיפול בזמן טיפולים הורמונליים או הוסת החודשית, כאשר הנטייה לדימומים היא גבוהה מהרגיל וגם סף הכאב עולה.

חומצה היאלורונית הינה אחת ממרכיבי הרקמה הרכה ועור הפנים. היא קיימת בצורה טבעית בעור שלנו. לצורך הטיפול, מיוצרת באופן סינטטי במעבדה ועוברת תהליכים שונים לקבלת ג'ל בסמיכויות שונות לאינדיקציות שונות. חומצה היאלורונית משמשת לטיפול בשכבות הפנים השונות: על העצם, שומן עמוק, שומן שטחי ובעור. התכונות השונות של החומצות גורמות לתכונות שלהן- גמישות, חוזק, הרמה, מילוי וגם משפיעות על הזמן שנשארת התרופה מתחת לעיניים. תהליך הייצור ולכן גם התכונות משתנים מעט גם בין חברה לחברה, לכן חשוב מאד שהרופא מנוסה בשימוש התרופות המיוצרות ע"י החברות המובילות בעולם.

למרות שבדרך כלל אין סימנים ולאחר הטיפול נותרת אדמומיות קלה בלבד שחולפת כבר באותו היום, לעיתים ייתכנו שטפי דם מקומיים שיופיעו ביום ההזרקה או למחרת. במקרים נדירים מופיעות בצקות מאוחרות מתחת לעיניים הדורשות בדיקה של הרופא וטיפול בהתאם.
במרפאה ניתן גם שירות בדיקה ותמיכה לרופאים ולמטופלים לאחר טיפול בשקעי העיניים במקומות אחרים.

התוצאה היא מיידית. בהמשך בימים שלאחר הטיפול האזור לאט לאט נרגע, החומר מתפזר מקומית וממלא את השקעים ומתקרב יותר לצורה הסופית שלו. את התוצאה הסופית ניתן לראות כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול.
לעיתים מחלקים את הטיפול למספר פגישות בהתאם למבנה הפנים של המטופלים. זה טבעי שיש לפעמים צורך בפגישה החוזרת בהוספת חומר או פירוק נקודות כדי להגיע לתוצאה מושלמת.

למרות שבדרך כלל אין סימנים ולאחר הטיפול נותרת אדמומיות קלה בלבד שככלל חולפת כבר באותו היום, לעיתים ייתכנו שטפי דם מקומיים שיופיעו ביום ההזרקה או למחרת. במקרים נדירים מופיעים כאבים חזקים או תופעות אחרות הדורשות בדיקה של הגורם המטפל וטיפול בהתאם. מלוא המידע אודות הטיפול, כולל תופעות לוואי אפשריות, יינתן על ידי הגורם המטפל במסגרת פגישת הייעוץ.

יש לקבוע תור לביקורת לאחר שבועיים אלא אם הגורם המטפל במרפאה הנחה אחרת.
חשוב לזכור שלא ניתן לשמור ליותר משבועיים את המזרק שנפתח בטיפול ולכן אין לדחות את פגישת הביקורת בה נמשיך את הטיפול שהוחל לפי התוכנית שהתגבשה בייעוץ הרפואי.
הנחיות למשך השבועיים הראשונים לאחר הטיפול:

 • להרגעת בצקת/ שטפי דם מומלץ להשתמש במשחת טראומיל/ארניקה/ביאפין כל 3 שעות במשך 3 ימים לאחר הטיפול.
 • להימנע לחלוטין מלחץ מקומי על שקעי העיניים כגון משקפי צלילה למשך לפחות שבועיים.
 • יש להימנע מטיפולים קוסמטיים כגון: טיפולי פנים, פילינג, איפור קבוע ועיסויים ללא אישור מהרופא\ המרפאה.
 • יש להקפיד על שתיית מים מרובה.
 • יש להימנע משהייה בסאונה ומחימום אזור הטיפול ומשתיית משקאות חמים ביום הטיפול.
 • יש להקפיד על שימוש יומי במסנני קרינה, מקדמי הגנה ותכשירי לחות בכל עונות השנה.

לשאלות ופרטים נוספים, צרו קשר או השאירו פרטים

דילוג לתוכן